Čím si datel černý takovou poctu zasloužil? Svou roli hraje jeho velikost a nápadný vzhled, pro který je snadno rozpoznatelný. Mnohem důležitější ale je, že je to stavitel "bytů" pro spoustu dalších živočichů. Datel je totiž schopný vytesat do kmene tak velkou dutinu, že se v ní může zabydlet puštík, holub doupňák, kuna nebo třeba veverka. A dokonce i společenský hmyz, jako jsou sršni, vosy či včely. Datel je proto považován za takzvaný klíčový druh, který si zaslouží naši pozornost.
Les pro datly
Právě proto, aby upozornil na svou důležitou roli v lese, ho Česká společnost ornitologická vyhlásila letošním ptákem roku. V tomto případě navíc nejde jen o samotného datla, ale i o jeho životní prostředí. Potřebuje druhově bohaté lesní porosty se stromy různého stáří včetně těch vykotlaných a odumírajících. Právě v nich žije spousta živočichů a především hmyz, který tvoří jeho hlavní potravu. Jen v takovém lese se datel uživí a jen v něm najde dostatečně silné stromy, do nichž může tesat své hnízdní dutiny. Pozornost je tedy třeba věnovat nejen datlům, ale i lesům.
Hledání stop
Hledání datlů v lese je příjemnou procházkou a hrou na stopaře. Ze všeho nejdřív je třeba najít ten správný les. Zda v něm datlové opravdu žijí, pak poznáte podle pobytových stop, které po sobě zanechal. Ty se hledají snáz než samotný pták. Odštípané kousky kůry, vyklované dírky v kmeni, ale také protáhlé hluboké rýhy a otvory zasahující až do dřeva, to všechno prozrazuje, že právě tady datel hledal potravu: larvy brouků nebo dřevokazné mravence.
Kde bydlí
Hnízdní dutiny jsou jen v silnějších kmenech. Musíte trochu zaklonit hlavu, protože bývají dost vysoko, nejméně osm metrů. Vletový otvor má (na rozdíl od jiných datlovitých ptáků) oválný tvar. Na výšku měří přibližně 12 - 15 cm, ale uvnitř kmene se skrývá až 60 cm hluboká dutina. Při hloubení dutiny datel jen málokdy poškodí zdravý strom: I když nám se zvenčí zdá, že je kmen živý a zdravý, datel pozná, že uvnitř už je napadený houbou a vyhnilý. Do takového stromu se mu dutina tesá mnohem snáz.
Datlí zpěv
Datla lze najít i sluchem. Ozývá se melodickým jednoslabičným trylkováním (i za letu) a teď na jaře si typickým bubnováním označuje teritorium. Místo, kde bubnuje, většinou bývá vysoko, ale při troše trpělivosti se můžete dočkat jeho přeletu na jiný strom. A letící datel se tak snadno přehlédnout nedá. Letí přímo a má typickou siluetu se zřetelným krkem a nápadně velkou hlavou. Pokud budete mít štěstí a datla skutečně najdete, můžete své pátrání zakončit tím, že se sami do akce Pták roku zapojíte a své pozorování zanesete do ptačí databáze avif.birds.cz.
Datel černý (Dryocopus martius)
Délka až 47 cm
Jednobarevné černé peří
Červená čepička u samce, u samice jen proužek v týlu
Bílé oko
Světlý ostrý zobák s tmavou špičkou
Nohy se dvěma prsty směřujícími dopředu a dvěma dozadu
Tuhá ocasní pera slouží jako opora při šplhání po kmeni